تیتر خبرها
خانه / بختیاری / ارتباط برمکیان با طايفه ابراهيم محمدی بختیاری

ارتباط برمکیان با طايفه ابراهيم محمدی بختیاری

ارتباط برمکیان با طايفه ابراهيم محمدی بختیاری

ارتباط برمکیان با طايفه ابراهيم محمدی بختیاری این مقاله بر گرفته از کانال روزشمار بختیاری نوشته اختصاصی است و زیرنظر محسن حیدری و به قلم ایشان منتشر گردیده در ادامه با ویکی بختیاری همراه باشید

وایت های تاريخی كه امروز در دست ماست، يا با سند مکتوب می باشد و يا اينكه سينه به سينه و نسل به نسل منتقل شده و به ما رسیده است. بزرگان و پیرسالان طايفه بختیاری از پدران خود و همچنين آنان نيز از پدرانشان نقل کرده اند كه طايفه ابراهيم محمدی بازماندگان برمكيان (وزرای ایرانی الاصل خلیفه عباسی، هارون الرشيد) می باشند. گاه شنيده می شود كه شجره نامه و كتابی كه اين ادعا را ثابت می كند، تا چند دهه قبل وجود داشته و توسط پیرسالان رویت شده ولی متاسفانه اين سند مفقود شده است.

روايتهای شفاهی طایفه ابراهیم محمدی (با تلفظ محلی: بریم مهمدی) می گوید: روزی جعفر برمكی به همراه هارون الرشيد روانه باغی شدند كه صاحب اين باغ يك فرد برمكی بود. نقل است سيبی در بالای درخت توجه حاكم عباسی را جلب نمود. پس جعفر برمكی به هارون الرشيد پيشنهاد می دهد كه او خم شود و هارون الرشيد بالا رود و آن سيب را از درخت جدا كند ولی هارون قبول نمی كند و برعكس موضوع اتفاق می افتد.

بعدازظهر آن روز كه خليفه عباسی و جعفر برمكی قصد عزيمت به قصر نمودند، از فرد برمكی (صاحب باغ) خواستند كه درخواستی از آنها كند و او حاجتی نداشت جز اينكه خليفه و وزيرش سندی به او دهند كه برمكی نيست! اين خواسته تعجب حاكم عباسی را برانگيخت كه ای مردك امروز آرزوی هر آدمی است كه برمكی باشد ولی باغبان اصرار کرد و درخواستی نداشت جز همين!

سرانجام این درخواست مورد موافقت خليفه واقع گرديد و سند را به او دادند. روايت است سال ها گذشت و هارون الرشيد دستور به قتل عام برمكيان داد. وقتي سراغ باغبان رفتند او ادعا نمود كه برمكی نيست و سند مربوط به آن را ارائه داد. خبر را به هارون الرشید رساندند. هارون الرشيد از سربازانش خواست كه او را نزدش بياورند.

هارون چون باغبان را نزدش آوردند از او پرسيد چرا در آن روز چنين درخواستي كردی؟ باغبان جواب داد فواره چون بلند شود سرنگون شود! آن روز كه جعفر برمكی بالا رفت دانستم كه پايان برمكيان نزديك است. گويند كل خاندان ایرانی برمكيان توسط خلیفه قتل عام گرديدند و این باغبان نجات یافت و طایفه ابراهیم محمدی بختیاری از نسل همین فرد هستند.

اينكه اين داستان و روایت شفاهی، صحيح هست يا خير، بايد گفت دقیقا نمی دانیم. آنچه مشخص است برمكيان حدود ١٢٠٠ سال پيش قتل عام شدند و فردی كه نامش “حاج درويش” می باشد و او را منسوب به همان باغبان می دانند، نیای سی و پنجم طایفه ابراهیم محمدی بختیاری است. از آنجا كه هر نسل را بين ٣٠ تا ٣٥ سال می دانند، حاج درويش تقريبا مربوط به ٦٠٠ سال پيش می باشد. و درواقع تاریخ ۶۰۰ سال اخیر طایفه ابراهیم محمدی و اقامتش در منطقه جانکی سردسیر (از توابع شهرستان لردگان استان چهارمحال بختیاری) روشن و قطعی است.

همانگونه كه در ابتدا اشاره كردم اين داستان ها سينه به سينه به ما رسيده و درباره اینکه طايفه ابراهيم محمدی بختیاری قطعا از بازماندگان خاندان ایرانی برمكيان هستند يا نه، بايد گفت با توجه به شنيده ها و اينكه مستنداتی قبلا وجود داشته كه پدران ما ديدند و همچنين شكل و شمايل مردان و زنان اصيل اين طايفه می توان گفت كه بعيد نيست كه چنين هم باشد.

درباره اينكه چرا این طایفه بعدا به “ابراهيم محمدی” شهرت يافتند، روایتهای شفاهی وجود دارد. می گويند ابراهيم و محمد دو برادر بودند كه از نسل “حاج درویش” و از اجداد اين طايفه می باشند.

طايفه ابراهيم محمدی در حال حاضر به سه زيرشاخه شهر امير، شيخ امير و صادقی تقسيم می شود. نقل است كه شهر امير، شيخ امير و صادق نيز برادر بودند.

طايفه ابراهيم محمدي راه نياكان خود را ادامه داده و بخش اعظم آنها در بخش جانكي سردسیر (شهرستان لردگان) سكونت دارند. شاخه شهر امير كه غالبا شهرت آنها محمودی می باشد در روستاهای چنارمحمودی، خاردان، چالبطان ساكن بوده، شاخه شيخ امير نيز با شهرت اميری در روستای دهنو و شاخه صادق نيز غالبا شهرت صادقی داشته و در روستاهای ده صحرا و سفيلان سكنی گزيدند. البته در دنيای امروز مهاجرتها زياد بوده و خيلي از اين مردمان به شهرها و حتی كشورهای ديگر نيز هجرت نمودند بویژه در هشتاد سال اخیر که موج شدید بیکاری در منطقه بختیاری بر این مهاجرتها افزوده است.

درباره ی محمد سلحشوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *