تیتر خبرها
خانه / بختیاری / بی بی صاحبجان بختیاری کیست

بی بی صاحبجان بختیاری کیست

بی بی صاحبجان بختیاری کیست

بی بی صاحبجان بختیاری کیست یکی دیگر از مقالاتی است که در سایت ویکی بختیاری برای علاقه مندان به شناخت بزرگان و مشاهیر بختیاری به قلم محسن حیدری گردآوری شده است در این مقاله کوتاه قصد داریم این بانوی عزیز را معرفی و به معرفی و بررسی برخی از افتخارات و نام آوری ایشان بپردازیم در ادامه با ویکی بختیاری همراه باشید

تولد و ازدواج بی بی صاحبجان بختیاری

بی بی صاحبجان، از بانوان با سواد و روشنفکر و نیکوکار بختیاری در عصر مشروطه است. وی حاصل ازدواج رضاقلی خان ايلبيگی بختیاری با بانویی از طايفه شهنی بختياری بود.

بی بی صاحبجان با پسرعمویش نجفقلی خان بختیاری صمصام السلطنه ازدواج کرد که بعدها در مشروطیت از رهبران جنبش مردمی شد و دو بار به نخست وزیری رسید. صمصام، پسر حسینقلی خان و برادر علیقلی خان سردار اسعد است.

اطلاعات مکتوب زیادی از زندگی و اقدامات اين بانوی لر بختياری به دست ما نرسیده است ولی وقتی همین اطلاعات و اسناد مکتوب اندک را در کنار خاطرات شفاهی مردان و زنان ایل بختیاری قرار می دهیم، متوجه وجود و نقش آفرینی ظریف و محکم یکی از زنان بزرگ و تاثیرگذار تاریخ معاصر ایران می شویم که در پس پرده به حکمرانی پرداخته است.

دکتر اليزابت مكبن روز، بانوی پزشك استرالیایی كه در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و اوایل دوره مظفرالدین شاه، به منطقه بختياری سفر کرده، درباره وی می نويسد:

«او به همسرش صمصام السلطنه در امور ايل ياری رسانده، با او همكاری می كند و مقام و موقعيت برتر صمصام السلطنه بر اثر تلاش و كوشش بی بی صاحبجان حاصل شده است. اين زن در غياب شوهرش اوضاع را بدقت زير نظر داشته، با ارسال نامه و تلگراف و حل و فصل مسايل ايلی موقعيت شوهرش را تثبيت می نمود».

فعالیت های افتخار آمیز بی بی صاحبجان بختیاری

دکتر الیزابت مكبن روز همچنین نوشته است كه در جریان مذاکرات انجمن مخفی ولایتی اصفهان با سران بختیاری، بی بی صاحبجان نقش مهمی در برقراری گفتگوهای درون ایلی و موفقیت این مذاکرات و رفع کدورتها بین سران بختیاری و اتحاد و همدلی در حمایت از جنبش مشروطه داشته است.

دکتر مکبن روز نوشته است که بی بی صاحبجان پس از بمباران مجلس توسط استبدادیون و آغاز دوره استبداد صغیر محمدعلی شاهی و حوادث پس از آن که منجر به برکناری همسرش صمصام از حکومت منطقه بختیاری شد، دست به قلم برده و تعداد زیادی نامه با محتوای سیاسی به خط خودش به برادر و همسر و پسرعموهایش و همسران پسرعموهایش و دخترعموهایش که همگی همسر افراد تاثیرگذار بودند نوشته و آنها را به واکنش در برابر استبداد محمدعلی شاهی فراخوانده است.

بی بی صاحبجان و دخترعمویش حاجیه بی بی نیلوفر (خواهر علیقلی خان بختیاری سردار اسعد) نقش مهمی در تحریک و تشجیع بختیاریها در عملیات ملی آزادسازی اصفهان در زمستان ١٢٨٧ ش داشتند.

بی بی صاحبجان علاوه بر برخورداری از سواد و تاثیرگذاری در سیاست، در مدیریت خانه و روابط خانوادگی نیز موفق بود و تا پایان عمر از روابط خانوادگی گرم با همسر و فرزندانش برخوردار بود. بی بی صاحبجان ترکیب معتدلی از مذهب و عرفان را در مدیریت فضای فرهنگی خانواده به کار می گرفت.

فرزندان و خانواده بی بی صاحبجان بختیاری

حاصل ازدواج بی بی صاحبجان با صمصام السطنه، پسری به نام مرتضی قلی خان صمصام (متولد ۱۲۵۵ و متوفی ۱۳۳۸ ش، کفیل استانداری اصفهان، نماینده اصفهان در دوره دوم مجلس شورای ملی، فرماندارکل یا استاندار چهارمحال بختیاری) و دختری به نام بی بی بيگم جان بود.

بی بی صاحبجان از هوش هیجانی و هوش عاطفی بالا برخوردار بود و نقش مهمی در موفقیت سیاسی همسر و فرزند خود و مدیریت اقتصادی دارایی های خانواده داشت.

از نکات مهم زندگی وی کنترل جمعیت خانواده است که نقش مهمی در مدیریت ثروت خانواده و جلوگیری از پراکنده شدن ثروت در نسلهای بعدی این خانواده ایفا کرد و آنها را در مسیر نقش آفرینی موثر سیاسی یاری نمود.

بی بی صاحبجان به امور خیریه علاقمند بود و پسرش مرتضی قلی خان و عروسش را به دستگیری از نیازمندان تشویق می کرد. عروسش بی بی ماه بیگم بختیاری (دختر عباسقلی خان بختیار از اولاد امامقلی خان حاج ایلخانی بختیاری و همسر مرتضی قلی صمصام) پرورشگاه موقوفه صمصام بختیاری را در شهرکرد تاسیس کرد که اکنون نیز (با نام پرورشگاه امام صادق ع) فعال است.

هزینه های پرورشگاه از دو روستای موقوفه متعلق به بی بی ماه بیگم یعنی پیربلوط و کاکلک و همچنین نیمی از درآمد باغ خان واقع در حومه اورگان که اهدایی مرتضی قلی خان صمصام بود، تامین می شد. این پرورشگاه خیریه در ٧٠ سال اخیر منشا خیرات و برکات فراوان بوده است.

نگاهی به الگوی ازدواج فرزندانش نشان دهنده توجه همزمان وی به تعادل عاطفی و موفقیت سیاسی اقتصادی در خانواده است.

بی بی صاحبجان در پانزدهم صفر ١٣٣٩ ق / پنجم آبان ١٢٩٩ ش درگذشت و در تكيه بختیاریها (تکیه مير) در تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد.

درباره ی محمد سلحشوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *