تیتر خبرها
خانه / افتخارات بی بی مریم / سردار مریم بختیاری را چقدر می شناسیم؟

سردار مریم بختیاری را چقدر می شناسیم؟

سردار مریم بختیاری را چقدر می شناسیم؟

سردار مریم بختیاری را چقدر می شناسیم؟ این مقاله برگرفته از سخنرانی محسن حیدری، مولف کتاب زندگی و اندیشه سردار مریم بختیاری در نکوداشت اهواز است و دارای منابع معتبری همچون کتاب های بختیاری این زمینه است در ادامه با ویکی بختیاری همراه باشید.

گزارش سایت شوشان/ پدرام طاهری:

محسن حیدری پژوهشگر تاریخ و فرهنگ بختیاری از سخنرانان همایش نکوداشت سردار مریم بختیاری در اهواز، در ابتدای اظهاراتش متذکر شد: این انتظار از سخنران های نکوداشت سردار مریم می رفت که پس از ذکر نام خداوند و ائمه ی اطهار، نام سردار اسعد بختیاری را بیان کنند ولی چنین نشد و من از این بابت از سخنران های گرامی گلایه مندم.

وی گفت:

سخن درباره ی بی بی مریم فراوان است و نکته ی بسیار مهمی که درباره ی این بانوی بزرگوار باید عنوان شود آن است که چه زمینه هایی سبب ساز شد به این مقام و جایگاه دست یابد؟ او چگونه پرورش یافت؟ اینکه بدواً بگوییم بی بی مریم چنین است و چنان است ولی اشاره ای به پدرش حسینقلی خان که ناظم منطقه جنوب غرب ایران بوده نکنیم یا اشاره به معلم گرانقدر او حاج علیقلی خان سردار اسعد نکنیم، درواقع این جفای به تاریخ است.

مدیر انتشارات تمتی

با اشاره به تاثیر پدر بر فعالیت های عام المنفعانه و نیکوکارانه ی بی بی مریم بختیاری به فقرا و محرومان جامعه یادآور شد: سردار مریم بختیاری بنا بر تربیت خانوادگی اش به ویژه نوع تربیتی که نزد پدر گرانقدر خود حسینقلی خان بختیاری آموخته بود خوب می دانست دین داری در گرو رعایت عدالت و نوع دوستی است، بی بی مریم اشاره می کند که پدرم حسینقلی خان بختیاری در گرمای تابستان خوزستان روزه ی مستحبی دوشنبه و پنج شنبه اش ترک نمی شد، مهمان را بر سر سفره می نشاند و خودش به اندرون می رفت که مهمان خجالت نکشد و غذا میل کند و همزمان اشاره می کند پدرم که اهل روزه ی مستحبی در گرمای خوزستان بود وقتی از خانه خارج می شد روزانه صد تومان جیب می گذاشت که اگر احیانا کسی محتاج بود و مراجعه می کرد پول نقد همراه داشته باشد که بتواند مشکل گشایی کند: بنابراین بی بی مریم با چنین تربیتی خودشناس می شود و درواقع جاپای پدر می گذارد و از کمک به فقرا نمی تواند غفلت کند.

حیدری ادامه داد

ایشان در میانه ی جنگ جهانی اول بنابر درس هایی که از پدر و برادر آموخته بود در حمایت از قشر ضعیف بختیاری در اصفهان خدمات عام المنفعه ای را از خود به یادگار می گذارد، فراموش نکنیم ایشان درس های بزرگی از برادر بزرگشان حاج علیقلی خان سردار اسعد آموخت درواقع کسب تجربه در محضر سردار اسعد حکم یک دانشگاه ملی را برای این بانوی بزرگوار داشت. خود ایشان در کتاب خاطراتش به صراحت اشاره می کند: برادرم حاج علیقلی خان سردار اسعد که هم پدرم بود و هم برادرم و هم استادم بود و همه مقامی را نسبت به من دارا بودند چقدر مرا به درس خواندن و نوشتن تشویق می فرمودند، همه شب کتاب ناسخ التواریخ را مطالعه می فرمود در هر کجای کتاب که حالت یک زن محترمه بود می فرمود و به من خطاب می فرمود اگر مانند این زن شدی آن گاه تعریف داری. این درس هایی است که از محضر پدر و برادر آموخت.

فعالیت های نیکوکارانه ی سردار مریم بختیاری

محسن حیدری با اشاره به فعالیت های نیکوکارانه ی سردار مریم بختیاری در اصفهان یادآور شد: در مقطع جنگ جهانی اول ارتش ایران از هم پاشیده بود، اشغالگران بیگانه انگلیس از جنوب و روسیه از شمال کشور ما را مورد تاخت و تاز قرار داده بودند، بی بی مریم در اصفهان بود و مواجه شده بودند با یک قحطی تحمیلی درواقع انگلیسی ها با کمک برخی تجار سودجو اقدام به احتکار می کردند این مسئله باعث شده بود گندم و ارزاق بسیار گران شود و فقرا به زحمت افتاده بودند البته انگلیس تعمداً این کار را می کرد و قصد داشت مقاومت ملت ایران را در هم بشکند و ایرانی ها اصفهان را که کانون مبارزه و مقاومت ملی ایرانیان در برابر اشغالگران بود ترک کنند و به روستاهای اطراف بروند تا انگلیس ها راحت تر بتوانند اصفهان را تحت نفوذ خودشان داشته باشند.

وی در ادامه گفت: بی بی مریم در این دوره ی حساس تاریخی بر طبق گواهی اسنادی که باقی مانده است روزانه مبالغ بسیار زیادی را خرج فقرای شهر می کرد برای آنکه اقتصاد مقاومتی که در اصفهان و حومه ی آن برپا بود برقرار بماند چرا که اقتصاد مقاومتی رکن مهم در برابر با استبداد و استعمار و اشغالگران بیگانه بوده است.

وی تصریح کرد: بی بی مریم بختیاری و تعدادی از تجار مذهبی و میهن دوست اصفهان نخستین خیریه ی مدرن ایران را در اصفهان تحت عنوان شرکت خیریه ی عمومی اصفهان تاسیس کردند و مقرری روزانه ای را برای این خیریه در نظر گرفتند و پسر بی بی مریم مصطفی قلی خان ارشد بختیاری به عنوان نماینده ی بی بی مریم در هیئت مدیره ی این خیریه عضو بوده است.

حیدری تاکید کرد: این یک نکته مهم و افتخارآمیز است که نخستین خیریه مدرن ایران با حضور موثر یک بانوی بختیاری تاسیس شد.

محسن حیدری در ادامه سخنان خود افزود: در این همایش و همایش های دیگر، مفصلا از افتخار آفرینی های بختیاری سخن گفته شد ولی به تلخی ها اشاره نشد، من نمی خواهم کام شما را در این شب شاد و شیرین تلخ کنم ولی آیا می شود از نیکوکاری های بی بی مریم در مقطع سال ۱۲۹۶ بگویم ولی از تلخ کامی مردم بختیاری، در سال ۱۳۹۶ سخن نگوییم؟ امسال منطقه ی بختیاری متاسفانه رتبه ی نخست بیکاری را در کشور به دست آورده است و این مسئله مایه ی شرمساری است که منطقه ی نفت خیز بختیاری که هشتاد درصد از میانگین درآمد یکصدسال اخیر ایران را تأمین کرده است و دین بزرگی بر گردن ایرانیان دارد، رتبه ی نخست بیکاری را داشته باشد.

وی ابراز داشت: بیان این واقعیت ها بطور یقین نیازمند درنگ نمودن و سبب درد کشیدن است و من دوست داشتم این نکته را خدمت شما بزرگواران بگویم که ما هنگامی که از مسجدسلیمان مظلوم سخن می گوییم بایست یادآور این مسئله باشیم که مسجدسلیمان میانگین هشتاد درصد درآمد نفتی سالانه ایران در صد سال اخیر را تامین نمود ولی رتبه ی نخست بیکاری را در خوزستان و رتبه دوم بیکاری را در کل کشور دارد و رفع این مسئله همت دولتی ها را می طلبد و هم تلاش نیکوکاران را نیازمند است.

محسن حیدری تصریح کرد: اگر ما برپایی نکوداشت بی بی مریم را سفارش می کنیم و او را تحسین می کنیم، بایستی در نظر داشته باشیم که کارهای نیکوکارانه ایشان را هم ادامه دهیم، امروز چرا یک دختر جوان و نوجوان بختیاری برای تهیه ی بلیط هواپیما جهت حضور در مسابقات ورزشی تهران دچار مشکل شود؟

آیا شرکت نفت وظیفه ای برای حمایت از دختران نوجوانان و جوانان منطقه نفتخیز بختیاری ندارد؟

من نام هایی که در ذهنم است می گویم، بانوان شهپری، سلحشوری و پارمیس حیدری، این ها افتخارهای عرصه ی ورزش ما و بی بی مریم های عصر جدید هستند ولی بدون حامی.

مدیر انتشارات تمتی ابراز امیدواری نمود: در کنار نکوداشت هایی که برای مفاخر و قله های تاریخمان برگزار می کنیم برای دردها و رنج های انسانی و نابسامانی های امروزیمان نیز اندیشه و چاره جویی کنیم و بتوانیم یا همدلی و همکاری این مسائل را کاهش بدهیم.

درباره ی محمد سلحشوری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *